Ľadová voda nepomáha

Autor: Petra Mikulajčíková | 26.8.2014 o 2:04 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1926x

Choroba je niečo, čo zmení váš pohľad na svet. Chorý človek má len jedno želanie – byť zdravý. Keď ste na pokraji síl, či už ako rodinný príslušník pacienta alebo sám pacient, zúfalo hľadáte čo i len najmenšiu pomoc, ktorá by zmiernila vaše utrpenie. Zrejme tak vznikla momentálne najznámejšia výzva na svete – Ice Bucket Challenge.

Ako iste viete, ide o prijatie výzvy, kedy sa oblejete vedrom studenej vody a nominujete ďalších troch ľudí, ktorí musia urobiť to isté. Najznámejšia sociálna sieť je preplnená videami, kde ľudia kričia pod prúdom ľadovej vody a skáču, aby sa trochu zahriali. Ostatní priatelia sa na tom zabávajú a čakajú, kedy nominujú aj ich.

Pôvodný zámer tejto výzvy bola snaha vyzbierať čo najviac finančných prostriedkov na pomoc ľuďom, ktorí trpia degeneratívnym ochorením Amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Ide o postupnú stratu kontroly nad vôľou ovládanými svalmi, kedy vzniká problém pri jemnej motorike a časom ochabnú svaly na končatinách a na krčnej chrbtici. V neposlednom rade ide o problémy s prehĺtaním či dýchaním.

Myslím, že tvorca tejto výzvy zo začiatku nevedel, že spôsobí podobný boom. A ak to bolo predsa jeho cieľom, vymklo sa to z pod kontroly a stala sa z toho veľkonočná oblievačka samých seba bez udania dôvodu.

Výzvu zo začiatku prijali len niektorí americkí moderátori, neskôr známe osobnosti a napokon sa z toho stal hit internetu a tohto leta. Pravidlá zneli tak, že ak vás niekto nominuje a neoblejete sa, musíte poslať na istý účet 100 dolárov a ak sa oblejete, len 10 dolárov.

Pýtam sa, prečo sa z toho oblievania stal tak veľký hit, keď tým, že sa oblejeme, prispejeme menej? A prečo veľa ľudí vo svojom videu nespomenie účel tejto výzvy? Ľudia by mali robiť to, čo má význam. Je šľachetné chcieť niekomu pomôcť a skláňam sa pred tými, ktorí sa obliali a taktiež prispeli akoukoľvek sumou. Nie je dôležité koľko to bolo a či sa pochválili výškou príspevku. Dôležité je, že nezištne pomohli. Ale prečo na to potrebujeme vedro studenej vody?

Možno je argument o smädných deťoch v Afrike hlúpy, ale skúste nominovať človeka žijúceho v krajine, kde vládne sucho alebo naopak, obyvateľa krajiny, ktorú bičujú záplavy a práve mu jeho dom odplavila storočná voda. On nemá bohužiaľ na výber, či túto výzvu prijme. Príde si po neho sama.

Je tisícka spôsobov ako môžete pomôcť a prispieť aj bez týchto podobných výstrelkov so snahou byť cool a s riskovaním zápalu pľúc, keďže tohtoročné leto tejto výzve príliš nepraje. Môžete napríklad urobiť 20 klikov, ktoré prospejú aj vášmu zdraviu. Môžete vypiť pollitra vody a rozprúdiť spomalenú krv z nedostatku vody, ktorá sa vyparuje počas vášho celodenného sedenia za počítačom a sledovaním oblievačky. Alebo nemusíte urobiť nič, nenapísať o tom status, nepridať fotografiu na instragram, len jednoducho prispieť. Je množstvo organizácií, ktoré prijímajú pomoc dobrovoľníkov. Či už ide o podporu pacientov chorých na ALS alebo o podporu iných ťažkých osudov, s ktorými sa ľudia na svete trápia. Myslím, že najlepší pocit z pomoci dosiahnete vtedy, keď to urobíte z vlastnej iniciatívy a bez toho, aby to o vás vedelo vašich 600 virtuálnych priateľov.

A ak sa chceme už naozaj oblievať, nech je to bez zbytočných kociek ľadu, ktoré vám vodu po vhodení do nej tak rýchlo neochladia. Alebo si radšej počkajme do tej Veľkej noci a prispejme aj bez toho.

Tu je odkaz na stránku, kde môžete prispieť a nepotrebujete na to ani "odkliknutú kolonku", že ste podstúpili tento zvláštny rituál: 
https://secure2.convio.net/alsa/site/Donation2?df_id=27420&27420.donation=form1&__utma=239110995.2062663989.1409007594.1409007594.1409010707.2&__utmb=239110995.1.10.1409010707&__utmc=239110995&__utmx=-&__utmz=239110995.1409007594.1.1.utmcsr=(direct)|utmccn=(direct)|utmcmd=(none)&__utmv=-&__utmk=240858944

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?